Skip to content ↓

Hillcross Primary School

In this section...

Meet the Staff

"School leaders are ambitious and have high aspirations for the school.  They have built a skilled team of staff who work hard to ensure that pupils achieve well across the school"
(Ofsted, 2014)

In order that our partnership between staff and parents works well, the school has an open door policy.  Staff are available at the beginning and end of the school day to speak briefly with parents and carers and appointments for more lengthy discussions will be readily made when necessary. We actively encourage parents to share their children’s achievements and areas of development with class teachers.

We look forward to meeting and working with you all throughout our time in the school.

Senior Leadership Team 

Lisa Francis

Headteacher

Senior Designated SafeguardingĀ Lead

Lee Christy

Assistant Headteacher

Helen Beckett

Deputy Headteacher

Curriculum Leader, Equalities Leader, Assessment Leader and Designated Safeguarding Lead (DSL)

Tanja Doig

Assistant Headteacher

PSHE Leader, Acting English Leader, Acting Phase Leader, Designated Safeguarding Lead (DSL) and Year 4 Teacher

Steph Mayar

EYFS Leader

Thinking School Leader and Reception Class Teacher

Ruth Butchers

Mathematics Leader

Year 5 Teacher

Kari Ahmad

SENCO

Special Educational Needs Co-Ordinator

Ruth Short

School Business Manager

EYFS Team 

Steph Mayar

EYFS Leader

Julia Edmonson

Nursery Teacher

History Leader

Jennifer Benson-Breen

Nursery Teacher

Healthy Schools Leader

Charlotte Neale

Hazelnut Class Teacher

Rebecca Gilbert

Chestnut Class Teacher

Phonics & Reading Leader

Steph Mayar

Walnut Class Teacher

Claire Bright

EYs Practioner

Lisa Woods

EYs Practitioner

Akua Anane

EYFS Practitioner

Julia Legg

EYS Practitioner

Lucy Young

EYs Practitioner

Sarah Barber

EYs Practitioner

PE Competition Leader

Jane Buckett

EYs Practitioner

Louise Ephgrave

EYs Practitioner

KS1 Team 

Carina Morris

Phase One Leader

Maria Hughes

Larch Class Teacher

Geography Leader

Emma Benjamin

Ash Class Teacher

Art Leader

Becky Targett

Oak Class Teacher

RE Leader

Jennifer Benson-Breen

Larch Class Teacher

Healthy School Leader

Carina Morris

Cedar Class Teacher

School Council

Vicki Lowe

Pine Class Teacher

Student & Volunteering Lead

Hayley Dawson

Yew Class Teacher

PE Leader

Lisa Riddle

Phase 1 Lead Teaching Assistant

ELSA & School Librarian

Kate Richford

Teaching Assistant

Isobel Desa

Teaching Assistant

Bethany Wozniak

Teaching Assistant

Ellie Wahba

Teaching Assistant

ELSA

KS2 Team 

Tanja Doig

Acting Phase Two Leader

Ellie Batzorig

Elder Class Teacher

Ashleigh Nutsford

Rowan Class Teacher

Natalie Bennett

Rowan Class Teacher

DT Leader

Lucie Neal

Lime Class Teacher

MFL Leader

Peter Hill

Holly Class Teacher

Computing Lead

Lucy Kelsall

Elm Class Teacher

Healthy Schools Leader

Tanja Doig

Birch Class Teacher

Bharti Kaila

Birch Class Teacher

Graduate Teacher

Cath Reidy

Phase 3 Leader

Ruth Butchers

Aspen Class Teacher

Maths Leader

Niamh Shaughnessy

Willow Class Teacher

Cath Reidy

Maple Class Teacher

Creative Arts Leader

Kasia Halota

Juniper Class Teacher

EAL Leader

Sarah Newman

Y5 Core Subject Teacher

Bryony Fraser

Y5 Core Subject Teacher

Sarah Newman

Y6 Core Subject Teacher

Tanja Doig

Y6 Core Subject Teacher

Stephen O'Callaghan

Y6 Core Subject Teacher

Rose D'Souza

Phase 2 Lead Teaching Assistant

ELSA

Michelle De Silva.

Teaching Assistant

Helen Stow

Teaching Assistant

Senior Midday Play Leader

Grace Wreford

Phase 3 Lead Teaching Assistant

Lauren Jarvis

Teaching Assistant

Virginia Ramos Gonzalez

Teaching Assistant

Learning Support Team 

Angela Smith

Pastoral Lead Teaching Assistant

ELSA

Sue Kieley

SaLT Lead Teaching Assistant

Hanka Selcuk

Learning Support Assistant

Kasia Araszkiewska

Learning Support Assistant

Tracy Godman

Learning Support Assistant

ELSA

Becce Swaffield

Learning Support Assistant

Kimberley Madle

Learning Support Assistant

Ana Caldeira

Learning Support Assistant

Naimah Rahman

Learning Support Assistant

Sabrina Guira

Learning Support Assistant

Lunchtime Team 

Helen Stow

Senior Midday Play Leader

Sandy Barber

MDPL

Gaythri Saravanakumar

Nursery MDPL

Isobel Desa

Reception MDPL

Debbie Tyler

Reception MDPL

Julie Earley

Reception MDPL

Hanka Selcuk

Y1 MDPL

Kate Richford

Y1 MDPL

Kasia Araszkiewska

Y1 MDPL

Tracy Godman

Y2 MDPL

Bethany Wozniak

Y2 MDPL

Ellie Wahba

Y2 MDPL

Becce Swaffield

Y3 MDPL

Michelle De Silva

Y4 MDPL

Lara Ibrahim

Y4 MDPL

Lauren Jarvis

Y5 MDPL

Virginia Ramos Gonzalez

Y5 MDPL

Naimah Rahman

Y6 MDPL

Kimberley Madle

MDPL

Angela Smith

Lunchtime Inclusion

Ana Caldeira

Lunchtime Inclusion

Cathy Herold

Casual MDPL

Georgie Davies

Casual MDPL

Lynn Hutt

Casual MDPL

Admin & Site Team 

Ruth Short

School Business Manager

Georgia Sellers

Office Manager

Cheryl Cooper

PA to Headteacher and SLT

Tracy Richards

Finance Administrator

Matt Trinidad

Site Manager

Russ Crandley

Site Assistant